مرده ای میان زندگان

کسى که منکَر را با قلب و دست و زبانش انکار نکند، مرده ‏اى است میان زندگان امیرالمؤمنین علیه السلام

مرده ای میان زندگان

کسى که منکَر را با قلب و دست و زبانش انکار نکند، مرده ‏اى است میان زندگان امیرالمؤمنین علیه السلام

مسجد1 (مسجد کانون اثرگذاری)

جمعه, ۶ دی ۱۳۹۲، ۱۱:۵۳ ق.ظ

مطالب زیر برداشت آزادی از بخشی از سخنرانی جمعه صبح این هفته ی حاج آقا نجفیه. (امیدوارم فهمیده باشید که من جلسه رو رفتم!) میخواستم حرفای اصلی حاج آقا رو بگم ولی دیدم مقتضای این وبلاگ نیست. باشد که صاحب همتی به بازگویی حرفای اصلی حاج آقا ببپردازد. ضمناً این نکته رو متذکر بشم که از این به بعد طرح های محلی را نیز بیان خواهیم کرد. شروعش هم می شود همین بیانات آسید حسین آقا نجفی:

آن روزی که پیامبر اسلام(ص) حرکتشان را در مدینه آغاز کردند اقدام به حرکت جمعی نمودند. فضای کارشان را نیز مسجد قرار دادند.

پس شد دوتا بحث: 1. حرکت جمعی   2. کار در مسجد

این واقعیتی است که اگر ما در مسجد مجتمع شدیم آن گاه می توانیم اثرگذاری هایی حتی در سطح کشور داشته باشیم(حتی جهانی!). برای مثال یکی از نقش آفرینی های مسجد ما این می تواند باشد:

همین صداوسیما. قبل از انقلاب یکی از انتقادات به شاه تبلیغات تلویزیون بوده است. در این حد که چرا شما برای اجناس خود تبلیغ می کنید؟ در حالت کلی. نه یک سری اجناس خاص. مثلا همین مبل. یا همین تنقلاتی که بعضاً مضر هم هستند.

نکته جالبتر آنکه در آن زمان تلویزیون یک یا دو کانال بیشتر نداشت که همان هم در بهترین حالت ساعاتی از روز را برنامه داشت. رنگی هم نبود، سیاه و سفید بود. در همه ی خانه ها هم نبود. از هر صد خانه یکی. اما حالا این ابزار فرهنگ ساز (بلکه مهمترین ابزار فرهنگ ساز) در همه خانه ها هست، رنگی هم هست، بیست تا یا بیشتر هم کانال دارد. خوب اثرگذاری این به مراتب بیشتر خواهد بود.

این تبلیغات که فقط با هدف سودآوری برای صداوسیما در دستور کار قرار گرفته، خواسته یا ناخواسته جامعه را به سمت عاداتی سوق داده که بعضاً با ارزشهای دینی ما مغایرت دارد. اقل آن رفاه زدگی و بحث سلامت است.

خوب این شد یک آسیب اجتماعی آن هم در سطح کشور. حال نقش ما و مسجد ما چیست؟

اگر مسجد ما بخواهد، اگر ما بخواهیم، می توانیم بیانیه ای تنظیم کنیم و پس از امضا و مهر به نام مسجد در مجامع خصوصی و عمومی یا در سطح محلی و کشوری منتشر کنیم. اتفاقا رسانه ها هم استقبال می کنند.

اگر این حرکت به نتیجه نهایی هم منجر نشود (که البته قطعا تأثیرگذار خواهد بود)، همین قدر برای ما کافی است که عده ای با شنیدن حرف ما از دغدغه ما آگاه میشوند و چه بسا خودشان نیز هم فکر و همسوی با ما شوند. 

و این صرفاً آغاز کار است...

 • امیرحسین حاجی زاده

نظرات  (۷)

 • چلچله مهاجر
 • سلام 
  خیرت قبول . 
  خیلی ممنونم ازت ، عالی بود . 
  خدا از سر تقصیرات من بگذره . 
  علی یارمون
  پاسخ:
  ممنون که سر زدید
  خدا از سر تقصیرات همه مون بگذره
  ولی من متوجه نشدم منظورتون چی بود؟
  یاعلی
 • علی اکبر قلیچ خانی
 • 1-بهترین مسجد مسجدی است که در آن  آدم احساس در مسجد بودن را داشته باشد.
  2-مسجد برای من مثل آدمی است که کنار دریا با لباس ایستاده است و لذت تن به آب زدن در آن را ندارد
  3-مسجد اسم مکان و زمان است یعنی جایی و زمانی برای سجده که نزدیکترین حالت عبادت است. مسجد اصلش چیزی است در فرعش هم کارهایی مثل آن چه شما فرمودید می شود انجام داد ولی اصل اصل است
  پاسخ:
  سلام
  مسجد اصلش از فرعش جدا نیست.
  اگر در مسجدی به آن چیزی که شما آن را اصل می دانید پرداخته شد ولی فرعش دیده نشد، یا آنجا مسجد نیست، یا مسلمانانش مسجدی نیستند یا کاری که میکنند کار اصلی مسجد نیست، شاید هم آن کار اصلی مسجد را درست انجام نمی دهند.
  در هر صورت یک جای کار می لنگد.
  عنوان واضح است: مسجد کانون اثرگذاری. به قول بزرگی اگر مسجد نتوانست در محله اش تأثیر بگذارد (محله پیش کش، خود اهل مسجد)، می شود همانند آب دهان مرده. مرده نمی تواند حتی آب دهانش را قورت دهد.
  مثل همیشه ممنونم   
  سلام برادر، موضوع را نگرفتی. اقتضاء مومن این مطالب فرعی است . مسجد، مجلس نیست. اقتضای عدالت هم این است که هرچیز در محل خودش قرار گیرد و حق مطلبش ادا شود. حق مطلب مسجد چیست؟ این را من و شما مشخص نکرده ایم حضرات فرموده اند. اول آن شود بالتبع اش چیزهای دیگر هم خواهد آمد.من فکر می کنم از مدار فرمایشات حضرات خارج شدن انحراف است
  پاسخ:
  اول آن شود بالتبع اش چیزهای دیگر هم خواهد آمد
  من هم همین منظورم بود
  به شرطی که اولی واقعا بشود. اگر واقعا بشود بله به تبعش چیزهای دیگر هم خواهد آمد
  ممنون
 • محمدحسین
 • سلام . ببخشید تند میگم ولی اول باید از خودمان شروع کنیم نه اینکه یک کاری را خودمان انجام دهیم ولی برای بقیه نهی کنیم یا کاری که خودمان نمیکنیم بگیم خوبه ایشون این کار را انجام دهند ، (کاری که چند وقتی است که چند وقت تو مسجد و پایگاه انجام میشود ) و بعد اینکه بعضی از کارا را که میدونید شاید بعدش اعتراضاتی دنبال داشته باشد را با نام مسجد انجام دهیم؟؟
  پاسخ:
  سلام
  ممنون که سر زدید. هر چند نمیشناسمتون
  بله نمیشه کاری را خود مرتکب شویم و دیگران را از آن نهی کنیم
  البته این هم مجوزی برای دیگران نمیشود که پس از علم به قبح کاری آن را مرتکب شوند
  لحنتون هم اصلا تند نبود. ولی خوب حیاتون قابل تقدیره.
  مسجد که یک شخصیت حقیقی ندارد که بگوییم اگر اعتراضی شد میفتد گردن او! اول و آخرش خودمونیم و خودمون.
  یاعلی
 • یار هفتاد و سوم
 • سلام.

  لایک
  پاسخ:
  سلام
  علیک لایک!
  مسجد...
  من که بشنوم کسی از شوق مسجد جان داده اصلا تعجب نمی کنم...

  ارسال نظر

  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
  تجدید کد امنیتی